Masz pytanie? Napisz: kontekt@centrumalgorytm.pl

Potrzeba – to ona pozwoli Ci nie zaczynać od poniedziałku

Potrzeba – to ona pozwoli Ci nie zaczynać od poniedziałku

“Zaczynam od poniedziałku” – każdy z nas prawdopodobnie przynajmniej raz w życiu nosił się z zamiarem rozpoczęcia wiekopomnej przemiany właśnie w przysłowiowy poniedziałek. Ile z tego wychodzi? Najczęściej niewiele. Już Wam mówię dlaczego.

To brak uczucia wewnętrznej potrzeby powoduje, że szybko traciły motywację. Dlatego powinniśmy ciągle mieć przed sobą cel. Spróbujmy to zobrazować.

Typowy Marek ma żonę i dwójkę dzieci. On i żona pracują i nigdy nie mają czasu na porządki, ale zawsze największy bałagan jest przy biurku Marka w jego biurze. Któregoś dnia, Marek nieopatrznie zostawił spinki od mankietu zaraz obok pojemnika na długopisy. Kolejne dni mijały a sterta dokumentów i śmierci zaczęła piętrzyć się na biurku, co w końcu musiała zauważyć Pani domu. Raz, drugi, trzeci prosiła o posprzątanie biurka, żeby sama nie wyrzuciła czegoś istotnego – nie zrobił tego. W końcu przyszedł wieczór przed ślubem brata Marka. Żona prosi go o sprawdzenie swojego garnituru. Szybko okazuje się, że Marek ma wszystko poza spinkami do mankietów. Cała rodzina przez kilkadziesiąt minut zagląda w możliwe i nierealne miejsca (łącznie z lodówką), a Marek w końcu przytomnie stwierdza, że nie sprawdził jeszcze w biurze. W kilka minut uprzątnął dokumenty, zrzucił śmieci do pudełka i wreszcie na samym dnie znalazł spinki. 

Jaki z tego wniosek dla każdego z nas? Prośby, groźby, nawet krzyki nie zmotywowały Marka do posprzątania biurka, ale POTRZEBA znalezienia ważnego przedmiotu – już tak. Dlatego to właśnie potrzeba musi być fundamentem naszej żywieniowej motywacji. To ona powoduje, że kupujemy dany produkt w sklepie; że wychodzimy codziennie do pracy, że budujemy dom i sadzimy drzewo; a w końcu także to, że będziemy w stanie zmienić swoje żywienie. 

Co może być Twoją dietetyczną potrzebą?

Chęć bycia zdrowym, zaimponowanie koleżance, życiowa sesja zdjęciowa z kaloryferem na brzuchu, być może uśmiech bliskiej osoby albo pozbycie się dolegliwości. Czasami potrzeba nie musi być tak odległa – pomyśl na początek: “chcę wcisnąć się w moją starą, ołówkową sukienkę” albo “mam dość tych bólów brzucha”. Niech to będzie cokolwiek, co utrzyma Cię w danym postanowieniu. 

 

Najtrudniej jest zacząć – potem wszystkie trudności przerobimy już wspólnie. Daj się przekonać! Zapraszam na: centrumalgorytm.pl/pakiety

/Aga

Dietetyk Online - Algorytm | Pakiety dietetyczne
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments