Masz pytanie? Napisz: kontekt@centrumalgorytm.pl

Tłuszcze – nie ograniczaj ich bez powodu!

Tłuszcze – nie ograniczaj ich bez powodu!

Niestety, wśród naszych pacjentów często słyszymy o mocnym ograniczaniu spożycia tłuszczu. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Dlaczego? Przeczytaj sam!

Tłuszcze w diecie obok innych składników odżywczych – białek i węglowodanów stanowią bardzo ważny element diety. Często jednak słyszymy od Was, że podczas redukcji masy ciała stosujecie diety bardzo niskotłuszczowe. Co o tym myślimy? Nie jest to rozsądne rozwiązanie, a na dłuższą metę może być niebezpieczne.

Jaka jest więc rola tłuszczów w organizmie człowieka?

  • stanowią jedno z głównych źródeł energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu
  • transportują witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A, D, E, K
  • warunkują prawidłową pracę układu hormonalnego – biorą udział w syntezie (powstawaniu) hormonów
  • wspierają pracę układu nerwowego – budują komórki nerwowe

 

Nie bez znaczenia jest ilość i jakość spożywanego tłuszczu. Dbając o swoje zdrowie sięgajcie częściej po tłuszcze roślinne oraz tłuste ryby morskie – dzięki temu zadbacie o odpowiednią podaż nienasyconych kwasów tłuszczowych, które świetnie spełniają funkcję opisane wyżej. Ważna jest także forma ich przetworzenia – większość tłuszczów nienasyconych bardzo źle reaguje na wysoką temperaturę, dlatego właśnie olej lniany do smażenia, margaryny roślinne i wiele innych tego typu produktów – tworzą tłuszcze trans, czyli tłuszcze mocno rakotwórcze, które nie szkodzą nam zaraz po ich spożyciu, a dopiero po latach kumulowania ich w organizmie. 

Tłuszcze powinny stanowić około 25-30% zapotrzebowania energetycznego dorosłego człowieka. Znacznie obniżając spożycie tłuszczu narażacie się na wystąpienie niepożądanych objawów: problemów z pamięcią, koncentracją, gorszego samopoczucia, zaburzeń hormonalnych (w skrajnych przypadkach zatrzymania miesiączki u kobiet).

Zapamiętajcie cenną radę – jeśli traficie do dietetyka, który zaleci Wam mocne ograniczenie tłuszczu (oczywiście nie mówimy tu o rozległych zmianach chorobowych) – uciekajcie czym prędzej! Przywrócenie prawidłowej pracy rozregulowanego układu hormonalnego to nie taka prosta sprawa!

 

My, dietetycy Algorytmu, zawsze staramy się odpowiednio bilansować posiłki – dlatego na Waszych talerzach znajdują się dobre oleje, orzechy, nasiona, awokado i ryby.

 

Wybieraj swojego dietetyka świadomie! 😉 Zapraszamy do naszych Pakietów

Dietetyk Online - Algorytm | Pakiety dietetyczne
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments