Masz pytanie? Napisz: kontekt@centrumalgorytm.pl

Polacy coraz częściej ograniczają mięso!

Polacy coraz częściej ograniczają mięso!

Statystyki nie kłamią i wyraźnie wskazują na zmniejszenie spożycia mięsa przez Polaków. I słusznie! Jest wiele innych i zarazem cennych produktów spożywczych, którymi możemy zastąpić mięso. Sam przeczytaj! 

 

Rok 2018 był rekordowy, a statystyki pokazały, że przeciętny Polak zjadł ponad 62 kg mięsa w ciągu roku! Całe szczęście w ostatnich dwóch latach odnotowujemy spadek – co prawda nie są to jeszcze zadowalające cyfry, ale wygląda to znacznie lepiej. Obecna pandemia zachęciła ponad 1/4 społeczeństwa do ograniczenia spożycia mięsa. Z czego to wynika? Być może Polacy podczas “nudnej” kwarantanny zaczęli bardziej dbać o swój styl życia?

Pamiętaj, że zalecane jest spożycie mięsa w ilości maksymalnie 0,5 kg tygodniowo. Oczywiście mięso jest świetnym źródłem białka, które pełni funkcje budulcowe, regeneracyjne i wiele innych w organizmie. Jednak, czy tylko ten produkt jest bogaty w białko? Nic bardziej mylnego!

 

Produkty białkowe w diecie, które możesz stosować jako zamiennik mięsa: 

  • produkty nabiałowe (jednak nie wybieraj nabiału przetworzonego i jogurtów owocowych) 
  • jaja 
  • nasiona roślin strączkowych (groch, fasola, ciecierzyca, soczewica, bób, groszek) – zdecydowanie mają za mały udział w naszej diecie 
  • ryby 

 

Dlaczego powinieneś ograniczyć spożycie mięsa? 

  • mięso zawiera stosunkowo dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, które w nadmiarze mogą zaburzać gospodarkę lipidową i niekorzystnie wpływać na układ krążenia i serce (głównie tłuste, czerwone mięsa)
  • czerwone mięso jest ciężkostrawne, więc jeśli masz problemy z przewodem pokarmowym – ogranicz jego spożycie, a poczujesz znaczną ulgę 
  • czerwone mięso jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego 
  • obróbka termiczna mięsa (smażenie) prowadzi do powstawania rakotwórczych związków 

 

A teraz zastanów się… jak wyglądał Twój ostatni tydzień? Ile razy w tygodniu zjadłeś mięso? Czy zdarzyło Ci się zjeść rybę lub strączki? Czy Twoja dieta jest urozmaicona?

Pozostawiam to do Twojej refleksji! 

/Patka

Dietetyk Online - Algorytm | Pakiety dietetyczne
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments