Masz pytanie? Napisz: kontekt@centrumalgorytm.pl

Nowalijki – kupuj z głową!

Nowalijki – kupuj z głową!

Przyszła wiosna, a więc na targach, w sklepach będzie pojawiało się coraz więcej sezonowych, młodych warzyw… czyli nowalijek! Jak je wybierać, aby były symbolem zdrowia, nie choroby?

Jest to zdecydowanie ten lepszy czas na kupowanie warzyw niż sezon zimowy, gdzie w sklepach są dostępne w większości warzywa importowane z innych krajów. 

Bądźmy jednak uważni również wiosną! Nie zawsze produkty, które się pojawiają są dobrej jakości. Stąd kilka wskazówek od nas jak rozsądnie wybrać się na warzywne zakupy: 

  1. Daj zarobić lokalnym gospodarzom! Tak jak wcześniej wspomniałyśmy, jest to czas gdzie pojawia się więcej targów warzywnych- zróbmy zakupy właśnie tutaj, a nie w dużych supermarketach.
    Tak, wiemy… Powiecie, że tacy gospodarze również stosują chemiczne środki ochrony roślin. Zapewne tak! Ale na pewno nie w takim stopniu jak te importowane do Polski z innych krajów.
  2. Przed zakupem uważnie obejrzyj, jak wyglądają nowalijki. Przebarwienia na liściach (przede wszystkim żółte) mogą świadczyć o intensywnym nawożeniu – omijaj takie produkty szerokim łukiem. 
  3. Nie zwracaj uwagi tylko na te dorodne i piękne nowalijki! Wiemy, że wyglądają najbardziej kusząco, jednak przesadny przerost tych warzyw również będzie świadczył o intensywnym nawożeniu – czy aby na pewno chcesz zjeść takie warzywo? 
  4. Staraj się nie kupować warzyw pakowanych w foliowe torebki! Takie przechowywanie będzie skutkowało większą wilgocią i szybszym rozwojem szkodliwych azotynów. Wybierz te, które dostępne są “luzem”. 
  5. Jeśli masz taką możliwość wybierz zakupy na targach, które znajdują się na uboczu, a niekoniecznie w centrum ruchliwej ulicy. 
  6. Gdy już dokonasz prawidłowego zakupu, wrócisz do domu – umyj dokładnie swoje nowalijki! Dobrym sposobem jest również ich moczenie w zimnej wodzie kilkanaście minut. W ten sposób pozbędziesz się większości szkodliwych związków. 

 

Wierzymy, że teraz z większą świadomość podejdziesz do swoich zakupów. Do dzieła! 

Dietetyk Online - Algorytm | Pakiety dietetyczne
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments