Masz pytanie? Napisz: kontekt@centrumalgorytm.pl

Naturalne truskawki – jak nie dać się nabrać?

Naturalne truskawki – jak nie dać się nabrać?

Sezon na te wyjątkowe owoce jest naprawdę krótki, a pogoda w tym roku średnio sprzyja ich rozwojowi, ale truskawki zawsze warte są uwagi. Dzisiaj krótko o tym, jak nie dać się oszukać kupując truskawki na targu czy od rolnika. Nie wszystkie bowiem będą sprzyjać naszemu zdrowiu.

Maja mnóstwo antyoksydantów, dlatego będą działać przeciwnowotworowo, przeciwmiażdzycowo i przeciwudarowo, ale także wspomagać piękny wygląd skóry. Będą także wspierać dobry wzrok i nawadniać organizm, czyli generalnie działać mocno przeciwzapalnie na nasz organizm. Truskawki – te kochane w naszym kraju owoce trzeba jednak kupować rozsądnie, bo jak w każdej branży nie brakuje osób, które chcą nas oszukać.

Zacznijmy od tego, czym konkretnie nawożone są truskawki i czy faktycznie jest to dla nas szkodliwe?

W uprawach ekologicznych często korzysta się z oborników i nawozów z roślin zielonych. Służy to głównie poprawie jakości gleby i odżywieniu sadzonek, aby miały dostęp do wszelkich potrzebnych im minerałów.  Zwykle jednak nie wygląda to tak pięknie – często do nawożenia truskawek do gleby używa się saletry – głównie wapniowej i amonowej. I to właśnie te dodatki sprawiają, że truskawki na targu wyglądają pięknie, są zawsze równe, jędrne i pachnące. Problem polega na tym, że pod wpływem różnych okoliczności – choćby nadmiernego nawożenia saletrą – azotan z saletry zaczynają przekształcać się w azotyny. Azotany same w sobie są nieszkodliwe dla organizmu człowieka, ale po przekształceniu w azotyny stają się mocno toksyczne. Azotyny mają duże powinowactwo (podobieństwo) do barwnika naszej krwi – hemu – i tworzenia methemoglobiny, która nie może przenosić tlenu w organizmie. Ponadto, azotyny drażnią błony śluzowe przewodu pokarmowego, uszkadzają wątrobę a nawet krwawienia z jelit. Azotyny tworzą też nitrozaminy, które mają udowodnione działanie rakotwórcze. Są oczywiście skrajne przypadki, ale na azotyny narażeni jesteśmy codziennie w wielu różnych składnikach odżywczych: warzywach, owocach, mięsie, wędlinach itd. W produktach z gospodarstw ekologicznych zawartość azotanów i azotynów jest nawet o 50% niższa. Nie wiemy jeszcze dokładnie, jakie działanie na organizm ma długa ekspozycja na niewielkie dawki azotynów, ale możemy przypuszczać, że nie jest to nic dobrego. 

Jak zatem rozpoznać naturalne truskawki? Oto kilka ich cech:

  1. Kolor: nie wszystkie będą równo czerwone, mogą być nieco białe, inne ciemnobordowe
  2. Wielkość: będą różnych rozmiarów, co nie będzie znacząco wpływać na słodkość owoców. Ta zależy raczej od odmiany truskawki.
  3. Wnętrze: po rozkrojeniu naturalna truskawka będzie czerwona, różowa lub biała. Nigdy nie powinna być przezroczysta.
  4. Zapach: naturalne truskawki maja umiarkowany zapach, żeby dobrze je poczuć powinniśmy się do nich nachylić, raczej nie będziemy ich czuć z daleka. 
  5. Smak: jedynie po deszczowych dniach, smak truskawek będzie “wodnisty”, w każdym innym przypadku czuć będziemy ich sok z słodkość.

Dbajmy o swoje zdrowie, nie dajmy się oszukać i nie bójmy się próbować. Jeśli sprzedawca nie pozwala nam spróbować owocu – może powinien być to dla nas sygnał?

 

Bibliografia:

Rembiałkowska E. Żywienie i żywność ekologiczna. Wiad Zielar 2000, 42: 6-8

Mizak L.Żywność ekologiczna, żywność certyfikowana.Żyw
Człow 2009, 36: 630-639

Lairon D. Nutritional quality and safety of organic food:
a review. Agron Sustain Dev 2010, 30: 33-41

Dietetyk Online - Algorytm | Pakiety dietetyczne
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments