Pacjencie: Medycy walczą dla Ciebie!

Robimy coś, na co nikt wcześniej się nie odważył. Walczymy za tych, którzy w sporej części wyrzucają nas za to z kraju! Drogi Pacjencie, przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego powinieneś być wdzięczny Rezydentom i innym Medykom, którzy protestują dla Ciebie od kilku tygodni.

Nie mogę już pozostawić tego bez odzewu. Zwykle jestem daleka od komentowania spraw politycznych, ale teraz bardziej niż kiedykolwiek dotyczy to także mnie. Podobne teksty zobaczycie niedługo na wielu portalach – niech to niesie się w świat, żeby przeciętny Kowalski wiedział, że nie chcemy więcej zarabiać. My chcemy pracować!

Czego zatem dotyczą postulaty Medyków?

  1. Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia

Chcemy, aby więcej pieniędzy przeznaczano na leczenie, leki, opiekę medyczną, sprzęty i wszystko to, co sprawia, że służba zdrowia działa lepiej. To nie są abstrakcyjne liczby. Władze mówią, że jesteśmy potęgą gospodarczą w Europie. Pokażmy to po prostu w finansowaniu służby zdrowia.

  1. Likwidacja kolejek

Tego chyba tłumaczyć nie trzeba. Ani pacjenci na tym nie zyskują, ani Medycy nie są z tego dumni. Powtórzę – zbliżmy się do standardów europejskich. Wystarczy „prosta” zmiana procedur.

  1. Rozwiązanie problemu braku personelu medycznego

Lekarz jest po prostu lekarzem. Nie może być specjalistą we wszystkim. Kto zatem jest potrzebny na oddziałach i w przychodniach? Między innymi dietetycy – to o nich wspomnę, bo jestem jednym z nich. Dietetyk jest Ci potrzebny, aby zapobiegać i leczyć, aby nie dopuścić do powikłań, aby poprawić Twój komfort życia. To ten, kto nauczy Cię specyficznego dla Ciebie sposobu żywienia, kto poprowadzi Cię i pomoże jeśli już chorujesz albo nie chcesz zachorować. To my możemy skrócić kolejki do lekarzy. To my możemy zapobiegać chorobom cywilizacyjnym. To my możemy i musimy odciążyć lekarzy z tego, o czym nie mają czasu mówić i czego nie muszą wiedzieć. To nie jest osoba, która tylko odchudza – to Twój drugi lekarz! Rozwiązanie jest proste: zatrudnić dietetyka na cały etat w Podstawowej Opiece Zdrowotnej i szpitalach. Czy to tak wiele?

  1. Likwidacja biurokracji w ochronie zdrowia

Przeciętny pacjent nie widzi tego, ale lekarz nie może poświęcić pacjentowi więcej niż kilka minut, tylko dlatego, że musi wypełnić stos dokumentów, które w teorii chronią pacjenta i lekarza. 10 minut na biurokrację i 5 minut dla pacjenta. Czy na pewno to dla naszego wspólnego dobra?

  1. Poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia

Odpowiedzialność za ludzkie zdrowie i życie – wartość bezcenna. Ale dla kogo? Medycy chcą wzrostu płac, aby nie musieć pracować na trzech etatach. Chcemy po prostu utrzymać własne rodziny, chcemy choćby zbliżenia do standardów europejskich, bo płaca, która nie zmieniła się od wielu lat daleka jest od tego. Sprawiedliwe wynagrodzenie – to wszystko, czego oczekujemy.

Czy Ty, Pacjencie chcesz nadal wydawać – często ostatnie – pieniądze na badania i konsultacje? My (Medycy, Dietetycy) tego nie chcemy. Chcemy pomagać, choć często stajemy przed wyborem: moje utrzymanie czy ludzkie zdrowie? Kolejne opóźnienie czy pomoc pacjentowi?