Jak przygotować się do ciąży? 5 prostych kroków [cz. 1]

Przygotowanie do ciąży – zastanawiasz się czy w ogóle warto? Uwierz mi, że tak! Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i diagnozie ciąża będzie dla Ciebie wyjątkowym czasem, a dziecko dostanie lepszy start w przyszłość.

UZUPEŁNIENIE NIEDOBORÓW

Spójrz prawdzie w oczy, jak często badasz sobie poziom innych minerałów niż żelazo, wapń czy potas? To dobrze jeśli badasz choćby to, ale czy na pewno nie brakuje Ci czegoś jeszcze? Przed ciążą warto to sprawdzić, aby zadbać o siebie i dziecko. Tym bardziej, że określenie wszystkich niedoborów da też możliwość zastanowienia się,  czy nasze narządy i układy narządów mają większym zapotrzebowaniem np. z powodu przewlekłego obciążenia. To da się zrobić. Jak? Opowiem Ci w prywatnej wiadomości.  

Na co dzień jednak obserwuj swój organizm, bo jeśli do tej pory nie lubiłaś pomarańczy, a teraz po sok pomarańczowy masz ochotę sięgnąć codziennie – może po prostu Twój organizm potrzebuje witaminy C? Z naszego apetytu można wyczytać jednak znacznie więcej.  Nauczę Cię, jak to odczytywać!

WIZYTA U DENTYSTY

Dotyczy tak naprawdę dwóch spraw. Pierwsza to nasz komfort w przypadku, gdyby coś nam się w ząbkach popsuło w czasie ciąży. Leczenie wtedy jest większym wyzwaniem nie tylko dla stomatologa, ale także dla nas – po co nam stres czy dodatkowy ból?

Z drugiej strony sprawa jest bardziej poważna, bo zepsute zęby to źródło toksyn, które uwalniając się ze starych wypełnień zębów lub „dziur” będą przenosić się w głąb organizmu i osiadać w dowolnych tkankach. W prostych słowach oznacza to, że może to powodować zaburzenia rozwoju płodu czy stany chorobowe u Ciebie.

BADANIA

Jednymi z podstawowych jest badanie hormonów tarczycy, jednak nie samo TSH (nawet mieszczenie się w zakresach normy nie daje pewności, że z tarczyca wszystko jest w porządku), ale najlepiej komplet badań tarczycy łącznie z przeciwciałami, które powiedzą nam, czy w organizmie rozwija się przewlekły stan zapalny, na który tarczyca bardzo szybko reaguje.

Druga sprawa to morfologia. Bardzo proste badania, z którego można naprawdę wiele wyczytać. Wskazuje ona na stan naszej odporności, przeróżne obciążenia organizmu, stany zapalne i niedobory pewnych ważnych mikro i makroskładników.

Kolejne badanie ważne przed ciążą to CRP, które bezpośrednio wskazuje na to czy w naszym organizmie toczą się jakieś stany zapalne. To ważne, bo często stanów zapalnych np. jelit – nie czujemy w formie bólu, ale rozwijają się one przez lata i tylko od czasu do czasu powodują zaparcia, wzdęcia czy kolki jelitowe. Dlatego nawet wahania nastroju czy senność mogą wskazywać na stan zapalny, w którejś części organizmu.

Badania to jedno, natomiast najważniejsze jest obserwowanie swojego organizmu. Każdy objaw – od zmian na skórze, przez lekkie nawet zaparcia, aż po – niby typowy – ból w czasie miesiączki, może świadczyć o pewnych niedomaganiach, które w czasie ciąży mogę się nasilić lub zaszkodzić Tobie lub rozwijającemu się dziecku.

W kolejnej części opowiem Ci, jak dietą przygotować się do ciąży i odpowiednio oczyścić organizm od środka, a także o tym, dlaczego także Twój partner powinien przygotować się do powiększenia rodziny. 

Chcesz już teraz zacząć swoje przygotowania? Wypełnij quiz, a powiem Ci na ile w tym momencie gotowa jesteś do ciąży.